מוטיבציה להרזיה: 4 טקטיקות מוכחות לחיזוק המוטיבציה לאורך זמן

חוסר מוטיבציה להרזיה היא אחת הטענות הנפוצות של הרבה מהאנשים שמגיעים אלי לצורך הרזיה.

נשמע מוכר? האם גם אתם פוצחים בתהליך ירידה במשקל בהתלהבות גדולה, ואחרי זמן מה “מאבדים” אותה, מוותרים ומחליטים לדחות לזמן אחר בו (כך אתם רוצים להאמין) תהיה לכם יותר מוטיבציה? מכיוון ש”אחרי החגים” כבר מזמן כאן, המאמר שלפניכם ילמד אתכם 4 טקטיקות (שבאמת עובדות!) לחיזוק המוטיבציה להרזיה. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

 

מחקרים מראים שההחלטות שאנשים מקבלים לכבוד השנה החדשה מחזיקות מעמד למשך שבועיים בממוצע. הסיבה העיקרית לכך היא ירידה ברמת המוטיבציה להתמיד בתהליך. בניגוד למה שרבים חושבים, מוטיבציה היא לא משהו שנופל עלינו משמיים, לא משהו ש”או שיש – או שאין”. למעשה, מוטיבציה היא יכולת שאנו צריכים לייצר, לתחזק, לעדכן ולשמר. איך עושים את זה נכון?

עוד מעט נראה מה הטקטיקה החשובה מכולן, אבל תחילה – הראשונה.

 

טקטיקה # 1: מדמיינים את התוצאה העתידית

מחקרים על מצליחנים סדרתיים מראים, שהם יוצרים בדמיונם תמונה עתידית ברורה מאוד של התוצאה הרצויה להם, והתמונה הזו נמצאת לנגד עיניהם לאורך כל הדרך. כשאנו מחוברים לתוצאה העתידית הרצויה, והיא חיה ונושמת כמציאות אמיתית וממשית עבורנו, לא משנה מה יקרה בדרכנו – תמיד נוכל למצוא את המשאבים והפתרונות להגשים אותה. כפי שאמר הנרי פורד: “מכשולים הם דברים שצצים בדרכנו כשאנו מאבדים את תמונת המטרה”.

 

אז מה צריך לעשות?

כשרוצים לרזות, הדבר הראשון שעליכם לעשות זה ליצור לעצמכם תמונה מפורטת ונחשקת של התוצאה שאתם רוצים להגיע אליה. כשאתם מדמיינים את ה”אני העתידי” שלכם שכבר הגשים את המטרה, שימו לב:

 • איך אתם נראים?          
 • מה אתם רואים?
 • מה אתם שומעים?
 • מה אתם מרגישים?
 • מה אתם אומרים לעצמכם?
 • איך אתם מתנהגים ופועלים?
 • אילו אפשרויות חדשות נפתחות בפניכם, כשכבר השגתם את התוצאה הרצויה לכם?

 

את התמונה הזו רצוי לדמיין שוב ושוב, לכל אורך הדרך, על מנת לצרוב אותה בתודעה ו”לתכנת” את המוח שלכם להוביל אתכם ואת הפעולות שלכם להגשמתה.

 

אבל זה לא מספיק בלי השלב הבא…

 

טקטיקה # 2: מבהירים את הלמה

נמצא שלאנשים שמצליחים לשמר מוטיבציה גבוהה יש ידיעה ברורה לא רק לגבי מה הם רוצים אלא גם למה הם רוצים את זה. המוטיבציה קשורה ישירות לערכים שלנו ולדברים שחשובים לנו בחיים. איך זה שעבור הילדים שלנו אנחנו מוכנים להפוך את העולם, להרים כל אבן ולעקור כל סלע בדרך להשגת המטרה? כשאנו פועלים מתוך חיבור לערכים שלנו ויש לנו “למה” מספיק חזק, נמצא בתוכנו את היכולת להתמיד, להתגבר על מכשולים ולהמשיך הלאה גם כשדברים לא מסתדרים כפי שהיינו רוצים.

 

אז מה צריך לעשות?                                                               

שאלו את עצמכם למה כל כך חשוב לכם לרדת במשקל. אילו ערכים יתממשו בחיים שלכם, כשתהיו רזים ותאכלו בצורה בריאה? עשו רשימה של כל אותם דברים שחשובים לכם ושימרו אותה במקום זמין ובולט (על המקרר, במחשב, בטלפון, בארנק או ליד המיטה). עיינו בה לפחות פעם ביום ובכל הזדמנות שאתם עומדים בפני פיתוי.

 

על הדבר הבא כבר כתבתי בעבר, אבל זה כל כך קריטי להצלחה שחשוב להזכיר שוב ושוב…

 

טקטיקה # 3: מתקדמים בצעדים קטנים                      

רוב האנשים שמחליטים לרדת במשקל מנסים לשנות יותר מדי הרגלים ודפוסי אכילה בבת אחת – וזה מתכון מוכח לחוסר הצלחה! יותר מדי שינויים בבת אחת יוצרים עומס גדול מדי על המערכת – גוזלים משאבים רבים של אנרגיה, זמן, תשומת לב וכוח רצון – עד שאנו מרגישים שהמחיר גבוה מדי ואיננו מסוגלים או מוכנים לעמוד בו.

מחקרים מראים שהדרך האפקטיבית להשגת מטרה גדולה היא לפרוט אותה להרבה משימות קטנות (מה שמכונה baby steps), ולהתמקד בכל פעם במשימה אחת. כשאנו מתמקדים בשינוי אחד קטן, אנו מאפשרים לעצמנו לחוות עוד ועוד הצלחות קטנות. תחושת ההתקדמות וההצלחה היא היא הדרך הכי טובה לבנות מוטיבציה ולשמר אותה ברמה גבוהה!

אז מה עושים?  

עשו רשימה של כל ההתנהגויות שברצונכם לשנות וכל הפעולות החדשות תומכות-הרזיה שאתם רוצים לאמץ. התחילו מן הקל אל הכבד: בחרו קודם כל התנהגות אחת שקל לכם יחסית ליישם, ובשבוע הקרוב התמקדו אך ורק בה. כשתרגישו שההתנהגות החדשה כבר הפכה להרגל, שהיא מתרחשת באופן טבעי עם מעט מאמץ, זה הסימן שהגיע הזמן לעבור לדבר הבא ברשימה.

 

ועכשיו לטריק שאני הכי אוהבת…

 

טקטיקה # 4: מתחייבים לפעולה מיידית שתתניע התהליך

הרבה אנשים אומרים לי שהם יודעים בדיוק מה צריך לעשות – אבל הבעיה היא לעשות. מכיוון שגם מסע של אלף מיל מתחיל בצעד אחד קטן, ושדיבורים, תכניות וכוונות טובות כשלעצמם לא מביאים תוצאות, הטריק הוא לעשות פעולה אחת מיידית שתתניע את התהליך. הפעולה יכולה להיות ממש ממש קטנה. הגודל לא חשוב, מה שחשוב זה שהיא תשים אותנו על מסלול של עשייה. שימו לב: הפעולה הכי טובה היא כזו ש”נועלת” אותנו ומאלצת אותנו להמשיך לפעול בכיוון הרצוי.

 

אז מה צריך לעשות?

החליטו עוד היום על פעולה אחת קצרה ופשוטה שאתם מתחייבים לבצע באופן מיידי. בחרו משימה שתהווה את השלב הראשון הנדרש לביצוע הפעילות הרצויה, כך שהיא תהווה קרש קפיצה להמשך המשימה.

לדוגמא:

 • אם אתם רוצים להבטיח שתכינו לעצמכם משהו בריא לארוחת הערב, אתם יכולים בבוקר, לפני שאתם יוצאים לעבודה, רק לשים את העדשים להשרייה או את הדגים להפשרה. זו פעולה שלוקחת דקה, וזה מגביר מאוד את הסיכוי שאכן תבשלו אותם כשתחזרו מהעבודה, – אפילו אם תהיו עייפים, אפילו אם היה לכם יום קשה וכו’.

 

 • אם אתם רוצים להבטיח שתלכו לשיעור זומבה, יוגה או ספינינג, תצאו להליכה או תעלו על ההליכון ב-9 בערב (הרי ברור שבשעה הזו הרבה יותר מפתה להשתרע בכורסה ולהבטיח לעצמכם שתלכו בפעם הבאה…), מה שצריך זה להחליף לבגדי ספורט מייד כשאתם חוזרים מהעבודה והכוח עדיין במותניכם. הפעולה הקטנה הזו שמה אתכם על מסלול של ביצוע, ורוב הסיכויים שההמשך כבר יקרה מעצמו (כי טוב, נו, כבר התלבשתם וכו’…)

 

בשורה התחתונה

מוטיבציה גבוהה ויציבה הנה חיונית להצלחה בשינוי הרגלי אכילה וירידה במשקל. היא איננה נוצרת “יש מאין”, אלא היא תוצאה של אופני החשיבה, הפעולות שאנו נוקטים והתוצאות שאנו מייצרים. הכוח ליצור מוטיבציה חזקה ולשמר אותה לאורך זמן הוא בידינו, ובלבד שאנו בוחרים באסטרטגיות אפקטיביות.

 

כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, כדי שתצליחו לשמור על מוטיבציה גבוהה ויציבה לאורך כל תהליך ההרזיה, חשוב ליצור ולהטמיע תמונה עתידית ברורה, חיה ואטרקטיבית מאוד של התוצאה הרצויה, לערוך בירור מעמיק למה זה חשוב לכם, להכין רשימת התנהגויות רצויות ולהתמקד בכל שלב בהטמעת התנהגות אחת, ולהתחייב לפעולה מיידית קטנה אחת ש”תתניע” את התהליך ותחייב אתכם להמשיך. זה מה שיבטיח שלא רק תצאו לדרך, אלא גם תצליחו להתמיד בה לאורך זמן.

 

מה אתכם – לאיזו פעולה קטנה ומיידית אתם מתחייבים? אשמח שתרשמו פה למטה בתגובות, כדי שתגבירו המחויבות שלכם להצלחה.

אהבתם? שתפו את המאמר עם החברים.

 

רוצים לקבל בווצאפ את “טיפ השבוע” לחיים בריאים והרזיה מהראש? לחצו כאן.

 

4 תגובות

 1. טלי הגב

  אשמח לעוד פרטים

 2. לאה הגב

  תודה על הטיפים.
  הם ניראים ממש יעילים.
  אני אנסה אותם עוד היום…

השארת תגובה