שינוי חשיבה: 3 טעויות חשיבה שמפריעות לך לרדת במשקל (ואיך להימנע מהן)

שינוי חשיבה הוא הבסיס לשינוי האכילה והמשקל.

כמה פעמים שמעתם ש”הכל בראש” וכי “מחשבה יוצרת מציאות”? רובנו כבר יודעים שכדי לשנות את התגובות והפעולות שלנו, עלינו לשנות קודם כל את דפוסי החשיבה שלנו. הבעיה היא, שלעתים קרובות דפוסי החשיבה שלנו אינם מודעים. יש לנו הרגלי חשיבה שהפכו כל כך אוטומטיים, עד שאנו מתקשים להבחין בהם ואיך הם משפיעים על התנהגותנו. על מנת להשיג תוצאות שונות, חשוב קודם כל ללמוד לזהות את אותם דפוסי חשיבה לא-אפקטיביים שמפעילים אותנו. על 3 טעויות חשיבה שמפריעות לכם לרדת במשקל, ואיך להימנע מהן – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

 

הרבה אנשים תוהים איך זה, שלמרות כל הרצון הטוב, הידע וההבנה של חשיבות האכילה הבריאה וההרזיה, עדיין “ברגע האמת” יותר מדי פעמים אנו מתקשים לעמוד בפיתוי. בספרה המעולה “כוח הרצון” (בהוצאת ידיעות אחרונות), סוקרת הפסיכולוגית החברתית ד”ר קלי מק’גוניגל מספר דרכים מתוחכמות בהן מנגנוני החשיבה שלנו מתעתעים בנו ומעניקים לנו מעין הרשאה לפעול בניגוד להחלטות שלנו ולמטרות עתידיות שחשובות לנו.

שימו לב!

 

טעות חשיבה # 1: כשלהיות “טובים” נותן לנו רשות להיות “רעים”

כשאנו עושים משהו חיובי זה גורם לנו להרגיש טוב עם עצמנו. הגיוני, נכון? הבעיה היא שאנו נוטים להסתנוור מזוהרה של ההתנהגות ה”טובה”, והיא מהווה עבורנו הרשאה להיות קצת “רעים”. למשל, אם אנחנו אומרים לעצמנו שאנחנו “טובים” כשאנו מתאמנים ו”רעים” כשאנו לא, אז יש סיכוי רב יותר שאם הלכנו לחדר הכושר היום, מחר כבר לא נלך להתאמן. מחקרים מראים שאנשים שנמנעים מלקנות בדרך משהו מפתה, מועדים יותר להגיע הביתה ולאכול משהו מפתה. אנו מרגישים שמגיע לנו פרס על התנהגות טובה, וה”מגיע לי” הזה הוא שמביא לעתים קרובות לנפילתנו. כשאנו מרגישים צדיקים, סיפוק תאוות מרגיש לנו בסדר, כאילו הרווחנו את זה. כך, מנגנון חשיבה זה של להיות “טובים” משכנע אותנו שהתנהגות של חבלה עצמית היא “פינוק”, וגורם לנו לפנות בניגוד לטובתנו-אנו.

אז מה צריך לעשות?

כדי להימנע ממלכודת זו, מק’גוניגל ממליצה להפסיק להתייחס להתנהגויות אכילה ופעילות גופנית במונחים של טוב/רע, כי זה משכיח את המטרה. אל תטעו לחשוב שפעולה שתומכת במטרה שלכם היא המטרה עצמה. כשאתם מרגישים טוב לגבי התנהגות מסוימת (הזמנתם סלט במקום פסטה, ויתרתם על העוגיות עם הקפה ואכלתם פרי, יצאתם לסיבוב הליכה…) – שימו לב שאתם לא שוכחים מהי המטרה האמיתית שלכם. בפעם הבאה שאתם מוצאים עצמכם משתמשים בהתנהגות קודמת כדרך להצדיק כניעה לפיתוי, עצרו וזיכרו את ה”למה” שלכם.

 

וזה עוד כלום לעומת הטעות הבאה…

 

טעות # 2: כשמחר נותן רשות להיום

מסתבר שאנו נותנים לעצמנו נקודות זכות לא רק על מה שעשינו, אלא גם על מה שאנו מתכוונים לעשות. למשל, מחקרים מצאו שאנשים שרק מתכוונים להתעמל מאוחר יותר, אוכלים יותר מדי בארוחת הערב. אנו מרשים לעצמנו להפריז היום ולפצות על כך מאוחר יותר – או ככה לפחות אנחנו אומרים לעצמנו… אנו טועים לחשוב שמחר נקבל החלטות אחרות משקיבלנו היום (מכירים את “רק היום” ו”ממחר דיאטה”?). אנחנו נוטים להאמין שבעתיד יהיה לנו יותר זמן פנוי משיש לנו היום, שיהיה לנו יותר קל לעמוד בפיתוי, ויותר כוח וחשק לעשות את מה שאנחנו לא רוצים לעשות היום. אופטימיות-יתר זו לגבי העתיד מעניקה לנו היתר לפעול בניגוד לאינטרסים ולמטרות שלנו היום.

 

אז מה צריך לעשות?

שימו לב למחשבות שלכם: האם אתם חושבים שבעתיד תתנהגו טוב יותר? האם אתם לוקחים בהקפה על חשבון המחר? בדקו מה קורה בפועל ביום שלמחרת: האם אתם באמת עושים מה שאמרתם שתעשו, או שהסיפור של “רק היום” חוזר שוב? אם גם אצלכם המחר דומה להיום, הזכירו זאת לעצמכם בפעמים הבאות כשאתם צריכים לקבל החלטות בתחום האוכל.

 

טעות # 3: אפקט ההילה

הטעות השלישית קשורה לרצון שלנו לשכנע את עצמנו, שמה שאנו עושים הוא בסדר. אנו מחפשים סיבה לומר כן לפיתוי, ומתייחסים למאפיינים מסוימים כהצדקה. מחקרים מציגים שפע דוגמאות לאיך אנו מעניקים “הילות בריאות” מוטעות:

  • אנשים שמזמינים מהתפריט מנה שנתפסת יותר בריאה, נוטים יותר להזמין משקאות וקינוחים. הם כה שמחים שהזמינו משהו בריא, שהכניעה לחשק לא נראית בעיה.
  • כשמצמידים להמבורגר סלט ירוק, אנשים מעריכים שיש בארוחה פחות קלוריות מאשר אם ההמבורגר היה מוגש לבדו. הסלט נותן הרגשה שהארוחה טובה ובריאה.
  • אנשים מעריכים עוגיות אוריאו אורגניות כבעלות פחות קלוריות מעוגיות אוריאו רגילות.

 

יכול להיות שאתם אומרים לעצמכם, שאתם לא כמו האנשים האלה מהמחקרים… המממ… בואו נראה…

 

אז מה צריך לעשות?

פתחו ערנות להילות ו”מילות קסם” שמעניקות לכם רשות להיכנע לחשקים, כמו: מרכיבים טבעיים בלבד, דל שומן, ללא תוספת סוכר, אורגני ועוד. בדקו אילו מחשבות עוברות לכם בראש והאם אתם מעניקים הילה של בריאות או דיאטטיות לאותם מאכלים אשר מרחיקים אותכם מהמטרות שלכם.

 

בשורה התחתונה

כדי להשיג שליטה עצמית טובה יותר מול פיתויים, הימנעו מהתייחסות מוסרית של טוב/רע. שימו לב שאינכם מסתנוורים מזוהרה של התנהגות קודמת, אינכם לוקחים בהקפה על חשבון המחר, או מעניקים הילות בריאות מזויפות.

כשאתם צריכים לקבל החלטה שקשורה לאכילה או ביצוע פעילות גופנית, שאלו את עצמכם 3 שאלות חשובות אלה:

  1. מה המטרה שלי?
  2. למה זה חשוב לי?
  3. האם התנהגות זו מקדמת אותי לעבר השגת התוצאה הרצויה לי?

 

 

איך זה אצלכם? האם אתם מזהים טעויות חשיבה נוספות מעבר לאלו שבמאמר?

מוזמנים לשתף למטה בתגובות, כדי שכולנו נלמד ונצמח ביחד.

 

אהבתם? שתפו את המאמר עם החברים.

 

רוצים לקבל בווצאפ את “טיפ השבוע” לחיים בריאים והרזיה מהראש? לחצו כאן.

השארת תגובה