כוח רצון להרזיה: התרגיל הפשוט שיעזור לך לחזק את כוח הרצון

“אין לי מספיק כוח רצון” – זו אחת הטענות העיקריות שמעלים אנשים שמתקשים לרדת במשקל ולשמור עליו לאורך זמן.

מסתבר, שכוח רצון הוא אתגר אוניברסלי, לא רק בהקשר של אכילה והרזיה. רבים וטובים לא מרוצים מיכולתם לעמוד בפני הסחות דעת, פיתויים, דחפים או הנטייה לדחיינות, ורוצים שיהיה להם יותר כוח רצון. נשמע מוכר? גם אתם מרגישים שיותר מדי פעמים כוח הרצון והשליטה העצמית שלכם עוזבים אתכם כשאתם הכי זקוקים להם, ומותירים אתכם חסרי אונים למול פיתויים ודחפים? אל ייאוש. המוח שלנו הוא גמיש, וניתן לאמן אותו ליותר כוח רצון ושליטה עצמית. על תרגיל פשוט שיעזור לכם לחזק את כוח הרצון – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

 

כוח רצון הוא היכולת לשלוט בתשומת הלב והקשב שלנו, ברגשות ובתשוקות. היכולת לשליטה עצמית כזאת נמצאת בקליפה הקדם-מצחית במוח. היא זו שמאפשרת לנו לעשות את “הדבר הקשה יותר”, כשהרבה יותר קל וכיף להישאר שרועים על הספה או כן לאכול את העוגה. חוקרים גילו, שכשמתרגלים סוג מסוים של מדיטציה, המוח משתפר במגוון רחב של כישורי שליטה עצמית. בספרה המצוין “כוח הרצון”, ד”ר קלי מק’גוניגל ממליצה על מדיטציה פשוטה של התמקדות בנשימה, שמלמדת את המוח כיצד להתמודד גם עם טרדות פנימיות (דאגות, חשקים) וגם עם גורמי משיכה חיצוניים (קולות, מראות, ריחות). מחקרים מראים שתרגול יומי עוזר לאנשים לרזות, להפסיק לעשן, להתמיד בפעילות גופנית ועוד.

 

למי יש זמן לעשות מדיטציה, אתם שואלים?

מכיוון שכולנו עסוקים, החוקרים בדקו גם מהו המינון הנמוך ביותר הדרוש כדי להשיג תועלת. מסתבר, שאם מתרגלים פעמיים ביום למשך 5 דקות בלבד, כבר אחרי 18 יום חל שיפור בשליטה העצמית. לאחר חודשיים כבר רואים שינויים במוח עצמו (כמו הגדלת כמות החומר האפור והקשרים העצביים בין אותם חלקים במוח שחשובים לריכוז, ליכולת להתעלם מהסחות דעת ולשלוט בדחפים).

 

חושבים שאתם “לא טובים” במדיטציה או שזה לא בשבילכם?

החדשות הטובות הן, שככל שאתם חווים יותר קשיים במדיטציה, זה בעצם רק מועיל לשליטה העצמית. במלים אחרות, כמה שאתם יותר “גרועים” בזה, כך תקבלו יותר תועלת. מה שעושים במדיטציה זה בדיוק מה שעלינו לעשות בחיים האמיתיים: לתפוס את עצמנו סוטים מהיעד שהצבנו לעצמנו, ואז לכוון את עצמנו בחזרה אל היעד (במקרה זה, התמקדות בנשימה). ככל שהמדיטציה “גרועה” יותר, כך היא משמשת תרגול טוב יותר לחיים האמיתיים. חשוב להבין שהרעיון של מדיטציית כוח הרצון אינו להיפטר מהמחשבות, אלא ללמוד לא ללכת לאיבוד בתוכן עד כדי כך, שאנו שוכחים מה היעדים שלנו. אל תדאגו אם הריכוז שלכם לא מושלם בזמן המדיטציה. פשוט חזרו כל הזמן אל הנשימה, שוב ושוב ושוב.

 

תכל’ס, איך עושים את זה?

  1.  שבו בגב זקוף, בשקט ובלי לזוז. חשוב לא להתנועע בזמן המדיטציה – זהו הבסיס הגופני לשליטה עצמית. אם עולה בכם דחף להתגרד – שנו את תנוחת הידיים או הרגליים. התנסו בלחוש בדחף אך לא לפעול לפיו. הפעולה הפשוטה הזאת של להישאר דוממים, היא אחת הסיבות שאימון מדיטציית כוח הרצון הוא תרגול מועיל. אתם לומדים לא לפעול אוטומטית על פי כל דחף שהגוף או המוח שלכם מייצרים.
  2.  הפנו את תשומת הלב לנשימה. עצמו עיניים והתחילו לשים לב לנשימה שלכם. כשאתם נושמים אויר פנימה אמרו ללא קול ,לשאוף”, וכשאתם פולטים האוויר החוצה אמרו “לנשוף”. כשאתם שמים לב שהמחשבות שלכם נודדות, פשוט חזרו להתמקד בנשימה. התרגול הזה של חזרה לנשימה שוב ושוב מכניס את הקליפה הקדם-מיצחית להילוך גבוה ומרגיע את מרכז הלחץ וההשתוקקות במוח.
  3. שימו לב לתחושות של הנשימה ולאופן שבו המחשבות שלכם נודדות. לאחר כמה דקות הפסיקו להשתמש במלים “לשאוף/לנשוף” ועברו להתמקד בתחושות שמעורר האויר שנכנס פנימה מהאף ויוצא החוצה מהפה, בבטן ובחזה שמתרחבים כשאתם שואפים ומתכווצים כשאתם נושפים. המחשבות שלכם עלולות לנדוד יותר בלי המלים “לשאוף/לנשוף”. במקרה זה שפוט חזרו והתמקדו בנשימה. אם אתם זקוקים לעזרה בהתמקדות מחדש, אמרו לעצמכם כמה פעמים “לשאוף” ו”לנשוף”. החלק הזה של התרגול מאמן לא רק בשליטה עצמית אלא גם במודעות עצמית.

זהו. זה הכל. 5 דקות ביום!

 

בשורה התחתונה

במאמר הצגתי מדיטציה פשוטה לאימון המוח והגברת כוח הרצון. כל מה שעליכם לעשות זה להתמקד בנשימה ולומר לעצמכם בתוך הראש את המלים “לשאוף” ו”לנשוף”. כאשר המחשבות שלכם נודדות, שימו לב לכך והחזירו אותן אל הנשימה. תרגלו למשך 5 דקות בכל יום (רצוי כל יום בשעה קבועה כדי שיהפוך להרגל קבוע), ותופתעו לגלות איך כוח הרצון והשליטה העצמית שלכם מתחזקים בהתמדה.

 

אהבתם? שתפו את המאמר עם החברים.

 

רוצים לקבל בווצאפ את “טיפ השבוע” לחיים בריאים והרזיה מהראש? לחצו כאן.

2 תגובות

  1. עידית נעמן הגב

    נהדר! שמחה לגלות כל פעם שהמתנה שלי מועילה לך ומועילה לקוראיך. קלי מקסימה. ואת שבעתיים!

השארת תגובה