לאכול מסודר: 4 מפתחות איך להיות מאורגנים באכילה

לאכול מסודר? זה ממש לא בשמיים

כמה פעמים קרה לכם שהגעתם למצב שהייתם כל כך רעבים, עד שהתנפלתם על הדבר הראשון שניתן להכניס לפה? ואולי דווקא ממש התכוונתם לאכול בריא, אבל לא היה לכם משהו מתאים, וגם לא זמן, כוח או חשק להתחיל להכין? אם אתם מוצאים עצמכם יותר מדי פעמים אוכלים משהו שלא תואם את מטרות ההרזיה והבריאות שלכם, יתכן שאתם לא מתארגנים כראוי. על 4 עקרונות שיעזרו לכם להיות מאורגנים יותר באכילה – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

 

אחת האימרות החביבות שלמדתי בשנות עבודתי בארה”ב היא “If you fail to plan, you plan to fail”. ואכן, התארגנות ותכנון מוקדם הם קריטיים ביותר להשגת שליטה טובה באכילה ובמשקל. יש לכך מספר סיבות:

  • זמן – אורח החיים המודרני הוא רווי משימות ומחוייבויות. רבים מוצאים שבסדר היום העמוס שלהם לא נותר מספיק זמן לאכילה מסודרת ונינוחה, לעריכת קניות או הכנת המזון. מקוצר זמן או תחושה של חוסר ברירה, האכילה היא לעתים קרובות “על הדרך” ואנו מוצאים עצמנו נאלצים לעשות בחירות תזונתיות שמנוגדות למטרות שלנו.
  • אנרגיה – סגנון החיים האינטנסיבי בשילוב עם חוסר שינה מספקת מביא לעייפות רבה, בעיקר במחצית השנייה של היום. עייפות פוגעת ביכולתנו להשקיע בהכנת ארוחה בריאה לעצמנו. אם לא טרחנו והכנו מבעוד מועד (כשרמת האנרגיה והמוטיבציה הייתה עדיין גבוהה), אנו מוצאים עצמנו עושים בחירות זמינות וקלות – לרוב פחות רצויות – על פי עקרון המאמץ המינימלי.
  • סביבה – אנו חיים ב- “toxic food environment” המציעה שפע של פיתויים וג’אנק פוד, ואמצעי שכנוע מתוחכמים שכל תכליתם לגרום לנו לצרוך יותר. אם לא נתכונן מראש, ואם נגיע למצבי רעב ללא אלטרנטיבה ראויה, אנו עלולים שוב ושוב למצוא עצמנו נאלצים או מתפתים לאכול מאכלים שמרחיקים אותנו מהמטרות שלנו.

אז מה צריך לעשות?

אתם הרי כבר יודעים מהם הרגעים המאתגרים ומתי הם מתרחשים. אל תתנו למצבים האלה להפתיע אתכם!

כדי להיות בשליטה טובה באכילה, התארגנו ותכננו מבעוד מועד איך להימנע מהם או להגיע מוכנים. על מנת שהתכנון המוקדם יהיה באמת אפקטיבי, חשוב שתקפידו על הדברים הבאים:

1. היו ספציפיים

מאחר ואלוהים נמצא בפרטים הקטנים, חשוב לתכנן מראש אילו פעולות ובחירות ספציפיות תעשו, איך ומתי. מחקרים מראים שככל שהמשימה מוגדרת ומפורטת יותר, כך גדל הסיכוי שאכן תבצעו אותה. למשל, במקום הצהרה כוונה כללית להתחיל לקחת איתכם אוכל לעבודה, תכנון מוקדם אפקטיבי יהיה: “בכל יום מיד בתום ארוחת הערב אני מכינה קופסה עם ירקות חתוכים, יוגורט ופרי לקחת לעבודה למחרת”.

 

2. צרו תזכורות

יופי, יש לכם תכנית מוגדרת וספציפית – אבל עם כל עומס המטלות והמשימות, מה מבטיח שתזכרו לעשות זאת? בתחילת דרכי כאכלנית מאורגנת, הייתי משקיעה בכל ערב בהכנת הארוחה שאקח לעבודה למחרת היום, רק בשביל לגלות שבלחץ הזמן של הבוקר שכחתי את השקית במקרר… חשוב איפה לייצר מנגנון שיזכיר לכם את המשימה שלקחתם על עצמכם, ובדיוק בזמן שאתם צריכים לזכור זאת!. ניתן ליצור תזכורת חזותית (פתק, ביומן, בטלפון), תזכורת קולית (צלצול שעון/טיימר, צפצוף בטלפון) או פיזית. לבעלי, למשל, יש שיטה בה הוא משאיר את צרור המפתחות שלו ליד מה שחשוב לו לזכור לקחת איתו לפני שהוא יוצא מהבית.

 

3. חייבו את עצמכם מראש

רצוי להכניס בתכנון פעולות שנעשות מראש וממרחק בטוח, לפני שהפיתויים יכולים להשפיע עליכם. למשל: לשתף מישהו בתכנית שלכם ולהתחייב בפניו, לארוז מראש ארוחת צהריים בריאה לפני שאתם נעשים רעבים ועלולים להתפתות… כשאתם “נועלים” עצמכם מבעוד מועד, זה מקל עליכם לפעול בהמשך בהתאם למטרות ארוכות הטווח שלכם, ולא כתגובה לדחפים רגעיים.

 

4. הקשו על עצמכם לשנות את הבחירות שלכם

מחקרים מצביעים על הנטייה שלנו לחשוב שבעתיד יהיה לנו יותר זמן, אנרגיה, חשק וכוח מאשר ברגע הנוכחי. בהתאם לכך, אנו נוטים לדחות לעתיד דברים שנתפסים קשים או מעמיסים מדי. הבעיה היא שכשאנו מגיעים לעתיד, אנו שוב נוטים לבחור בפתרונות הקלים… כדי שבאמת תצליחו להוציא לפועל את התכניות שלכם, חלק מהתכנון המוקדם צריך להתייחס לאיך אתם מקשים על עצמכם לשנות את הבחירות שלכם “ברגע האמת”. למשל, אם אתם מתקשים להתעורר בבוקר וחשוב לכם לקום מוקדם כדי להספיק לאכול ארוחת בוקר מזינה, שימו את השעון המעורר בצד השני של החדר. אם מאכלים מסוימים מהווים פיתוי חזק עבורכם, הוציאו אותם מהבית או הקפיאו. לעתים קרובות, די במחשבה על הצורך לצאת מהבית או להדליק תנור, בכדי לגרום לכם לוותר על כל העניין.

 

בשורה התחתונה

התארגנות ותכנון מוקדם הם קריטיים ביותר לבריאות ולהצלחה בתהליך ההרזיה. כדי שפעולות ההתארגנות והתכנון המוקדם שלכם יהיו אפקטיביים, חשוב: (1) להגדיר את הפעולות וההתנהגויות הנדרשות באופן כמה שיותר ספציפי, (2) להשתמש בתזכורות, (3) לייצר מחויבות מראש, ו- (4) לפתח דרכים שיקשו עליכם לשנות את הבחירות וההתנהגויות שלכם “ברגע האמת”.

 

מה תוכלו להוסיף מניסיונכם לגבי דרכים להתארגנות ותכנון מוקדם, מעבר למה שהצגתי במאמר? אנא, שתפו אותנו פה למטה בתגובות (כדי שכולנו נלמד ונצמח ביחד).

 

אהבתם? שתפו את המאמר עם החברים.

 

רוצים לקבל בווצאפ את “טיפ השבוע” לחיים בריאים והרזיה מהראש? לחצו כאן.

השארת תגובה