מה צריך לנקות כדי להצליח לרזות

“אני לא מצליחה לרזות כי יש לי בעיה עם מתוקים. אני פשוט לא מסוגלת להתאפק!” היא הכריזה בפגישה הראשונה.

“איך את יודעת שאת לא מסוגלת להתאפק?” שאלתי

“למשל בשישי האחרון, בסוף ארוחת הצהריים, ראיתי על השיש את השקית עם הרוגלך שבעלי קנה לשבת. בכלל לא הייתי רעבה, כי רק סיימנו לאכול, אבל בכל זאת אכלתי”.

“מה בדיוק קרה ברגע שראית את השקית?”

“אמרתי לעצמי שממילא לא אצליח לעמוד בפיתוי ובסוף אשבר, אז עדיף כבר לגמור עם זה עכשיו ודי, במקום כל הזמן לחשוב על זה…”

 

נשמע מוכר?

“לא אצליח לעמוד בפיתוי” זו אמונה מגבילה. בעיקרון, אמונה היא כל דבר שניתן להתווכח עליו. לעתים קרובות אנו לא שמים לב שזו רק אמונה ותופסים אותה כסוג של ודאות, כאילו זו אמת מוחלטת. לכולנו יש אוסף של אמונות (חלקן לא מודעות), שהפכו להיות חלק בלתי נפרד מחיינו ונדמות לנו כאמיתות. כל עוד הן מסייעות לנו להתנהל בצורה אפקטיבית ולהשיג את המטרות שלנו – מה טוב. הבעיה מתחילה כאנו מחזיקים באמונות שמחלישות ומגבילות אותנו ומונעות מאיתנו להשיג את המטרות שלנו – באכילה, בהרזיה ובכלל.

איך ולמה זה קורה?

אנו נוטים לעשות הכללה ממקרה בודד או מספר מקרים – והופכים אותם לעובדת חיים כבייכול. ברגע שנוצרת אמונה, היא הולכת ומתחזקת יותר ויותר ככל שעובר הזמן. אנחנו נוטים לשים לב בעיקר לאותם מקרים שתומכים באמונה שלנו (למשל, להתמקד בכל אותם מצבים בהם לא עמדנו בפיתוי). בה בעת אנו נוטים להתעלם מכל מה שלא תואם או שסותר את מה שאנו מאמינים בו (למשל, אנו “שוכחים” את אינספור המצבים בהם נמנענו ממאכלים מפתים בבית, בעבודה, ברחוב, במהלך קניות בסופר, ועוד ועוד). עם הזמן, האמונה הופכת להיות עבורנו סוג של עובדה, ואנו לא עוצרים לבדוק את נכונותה והאם היא עדיין רלוונטיות עבורנו.

 

מה שחשוב להבין זה שאמונות מגבילות גורמות להימנעות! הן מספקות לנו תירוצים וצידוקים למה בעצם אנחנו לא עושים את מה שאנחנו צריכים או רוצים לעשות. על-ידי כך הן משמשות כמנגנון הגנה מפני תחושות של אכזבה וכשלון. למעשה, הן פועלות כ’נבואה שמגשימה את עצמה‘. כפי שאמר הנרי פורד: “בין אם אתם חושבים שאתם יכולים, ובין אם אתם חושבים שאתם לא יכולים – אתם צודקים”.

 

אז מה עושים?

עכשיו כשמתחילים עם כל ההכנות והנקיונות, זה הזמן הכי מתאים להיפטר גם מאותן אמונות מגבילות שמונעות מכם להשיג את המטרות האכילה, הבריאות ו/או ההרזיה שלכם. איך? ב- 3 צעדים:

שלב 1: זהו אמונה שמגבילה אתכם

שאלו את עצמכם מה בעצם מונע ממכם להצליח בתהליך ההרזיה, והקשיבו לתשובה.

חשבתם וחשבתם ואין לכם רעיונות? הנה מספר דוגמאות לאמונות שכיחות:

 1. יש לי אופי של שמנ/ה
 2. אין לי מספיק כח רצון
 3. אין לי משמעת עצמית
 4. ממילא בסוף אני תמיד מעלה הכל בחזרה
 5. אני אף פעם לא מצליח/ה להתמיד
 6. אני חלש/ה
 7. אני לא מאלה שיכולים להפסיק אחרי הביס הראשון / לאכול רק קצת
 8. ועוד ועוד…

 

שלב 2: מיצאו הוכחות שסותרות את האמונה

איך הייתם יודעים אם זה לא היה אמת? התחילו למצוא דוגמאות לכך שהיא אינה נכונה (לפחות לא תמיד). אם למשל האמונה שזיהיתם היא שאין לכם מספיק כוח רצון, חישבו על הקשרים אחרים בחיים בהם אתם מצליחים להפעיל כוח רצון, על אותם מקרים בהם הצלחתם להישאר ממוקדים במטרות שלכם, להגיד “לא” לפיתויים לא בריאים, להקים את עצמכם מהכורסא ולצאת להליכה או להכין משהו בריא (בטוח יש כאלה, פשוט תתחילו לחפש…).

מתקשים למצוא הוכחות? חישבו אילו התנהגויות או אירועים היו יכולים להפריך אותה, ומאותו הרגע התחילו לחפש אותם ביום יום. הכלל הוא שכשמחפשים – מוצאים 😊

 

שלב 3: בחרו אמונה חדשה

חשבו על אמונה חדשה שתחליף את הישנה ותתמוך בהשגת המטרה שלכם. במה אתם צריכים להאמין כדי להצליח לאכול בריא, לעמוד בפני פיתויים וכיו”ב? נסחו את האמונה החדשה באופן חיובי. זה יכול להיות משהו כמו: אני יכולה להצליח כי הבריאות זה מה שהכי חשוב לי. זו רק דוגמה, כמובן. מצאו מה הכי מדויק לכם, והתחילו לשנן זאת במצבים מאתגרים ולאסוף עוד ועוד הוכחות ביומיום לכך שזה נכון.

רוצים להכיר סוגים נוספים של אמונות מגבילות ומה לעשות לגביהן? מוזמנים לקרוא את המאמר על 3 אמונות שצריך לשנות כדי להצליח לרדת במשקל – בלחיצה כאן.

 

בשורה התחתונה

מאחר וכל שינוי מתחיל במודעות, שימו לב מה אתם אומרים לעצמכם ובמה אתם מאמינים, כשאתם צריכים לקבל החלטות אכילה ו/או נמצאים בסיטואציה מאתגרת. מאחר והאמונות קובעות איך אתם מתנהגים ואילו תוצאות אתם משיגים בחיים שלכם, התחילו את השינוי בזיהוי האמונות המגבילות והחלפתן בדפוסי חשיבה שמסייעים להשגת המטרות שלכם.

ואותה לקוחה שויתרה מראש כי חשבה שממילא לא תצליח לעמוד בפיתוי? לאחר שזיהינו את האמונה, שלחתי אותה הביתה עם משימה להתמקד בכל אותם מצבים שהיא כן מצליחה, ולאסוף הוכחות שסותרות את האמונה הישנה. התוכנית שלי היתה בפגישה שלאחר מכן להשתמש בטכניקת NLP להחלפת אמונה.

אבל…

כבר לא היה צורך. כשחזרה לאחר שבוע, היא סיפרה שעצם הזיהוי וההבנה שזו רק אמונה (ולא עובדה או “אמת”), איפשרה לה לבדוק מה קורה כשהיא נותנת לעצמה את האפשרות וההזדמנות להתאפק. והפלא ופלא – בחלק לא מבוטל מהמקרים היא גילתה שהיא דווקא ממש כן מצליחה לעמוד בפיתוי 😊😊😊

אהבתם? שתפו את המאמר עם החברים.

וכמו תמיד – אשמח לקרוא בתגובות מה דעתכם ואילו תובנות יש לכם בעניין 😊

 

רוצים לקבל בווצאפ את “טיפ השבוע” לחיים בריאים והרזיה מהראש? לחצו כאן.

 

2 תגובות

 1. עידית הגב

  כתמיד, רהוטה, מועילה ומקדמת. את נהדרת!!!!

השארת תגובה